Uronef.pl
Serwis uronef.pl powstał z inicjatywy rodziców dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Naszym celem jest wspieranie, informowanie oraz propagowanie wiedzy o wadach i chorobach układu moczowego oraz możliwościach ich leczenia. Nie wchodzimy w kompetencje lekarzy, ale staramy się być uzupełnieniem i pomocą dla osób stykających się z chorobą układu moczowego dziecka. Jesteśmy miejscem niezależnym od ośrodków medycznych, natomiast wspierani wiedzą specjalistów działających non-profit dla naszych użytkowników.

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo ważne pytanie do lekarza-cewniki Foley'a
Autor Wiadomość
elwlos 

Wysłany: Sro 19 Paź, 2005 22:21   Bardzo ważne pytanie do lekarza-cewniki Foley'a

Jeśli jest tu ktoś, kto może mi odpowiedzieć na moje pytanie, to bardzo proszę o pilną odpowiedź. Nurtuje mnie sprawa cewników mojego synka. Zacznę od początku.
A więc, w maju mój Kacperek miał robioną cystoskopię i podczas tebo badania założono mu 2 cewniki Foley'a. Z tego co dowiedziałam się od lekarza prowadzącego to cewniki te powinno się usunąć po 3 m-cach. Kacper ma je do dziś dnia. Męczy mnie bardzo ważna sprawa, a mianowicie od kąd ma te cewniki to walczymy z bakterią Ps.Aeruginosa.
Moje pytania brzmią:
1.Jak długo jeszcze powinniśmy zwlekać z wyciągnięciem tych cewników? (wspomnę, że od czasu założenia jest duża poprawa)
2. Czy możliwe, żeby na tych cewnikach była ta bakteria, a po leczeniu antybiotykiem wracała?
Z góry serdecznie dziękuję, Ela

+msgornia 
Specjalista

Wysłany: Sob 22 Paź, 2005 20:04   

Cewniki należy wymieniać co 7 dni (im częściej tym lepiej). Pseudomonas aeruginosa uwielbia osiedlać się na gumie cewników - walka z nim może być wię walką z wiatrakami (pomocne jest płukanie pęcherza neomycyną, okresowe podawanie (np. 2 dni w tygodniu) leków na które jest wrażliwy, np. ciprofloksacyny (nie do końca jej efekty uiboczne są sprawdzone u dzieci ale bywa, że jest to wybór mniejszego zła).
Rozumiem, że jeden cewnik to cewnik przetoki pęcherzowo-skórnej - powinno się trzymać go jak najkrócej jeśli stan pęcherza na to pozwala (cystografia, badanie urodynamiczne). Osobiście tego typu weryfikację przeprowadzam zwykle w 3-4 miesiące po zabiegu. Gdzie jest drugi cewnik? -czyzby w cewce? Długotrwałe utrzymywanie cewnika w cewce męskiej jest niedopuszczalne - z wyjątkiem bardzo rzadkich ewidentnych przypadków zwężeń (nawet tutaj 3 miesiące to wystarczy).
Nie wiem jednak jaki jest cały kliniczny kontekst choroby Pani synka więc trudno mi pisać coś więcej.
Pozdrawiam
MG

elwlos 

Wysłany: Pon 24 Paź, 2005 22:12   

Mój synek ma wodonercze (wykryto je w wieku 10 m-cy, po badaniach stwierdzono, że moczowody są poszerzone-lewy wyraźnie szerszy , bardziej pozaginany. Pierwsze USG:Nerka prawa o wymiarach-5,5x2,5 cm, nerka lewa 7,5x4,0 cm.UKM poszerzony bardziej po stronie lewej.Objętość miedniczki nerki lewej ok.28ml.Moczowód lewy poszerzony na całej długości do 1,7 cm. SCYNTYGRAFIA-procentowy udział fumkcji nerek:NP 29%, NL 71%. W między czasie robiono kontrolne USG, urogarfię i cystografię-z wyraźną poprawą. W maju zrobiono cystoskopię i założono cewniki.
Obecne wyniki USG:Nerka prawa 20x3x4mm,nerka lewa 36x12x8mm. Cewniki obustronnie zakotwiczone, poszerzenie UKM w obu nerkach. SCYNTYGFARIA-Nerki razem dobrze wychwytują znacznik, w udziałach NP 36%, NL 64%.Prawa nerka mniejsza,Obustronnie poszerzone moczowody, lewy wyraźnie szerszy, pozaginany.
Cewniki znajdują się wewnątrz moczowodów (pączątek zakotwiczony w pęcherzu a koniec w nerce)

+msgornia 
Specjalista

Wysłany: Wto 25 Paź, 2005 22:11   

Teraz wszystko jasne - synek ma założone cewniki podwójnie zagięte, z angielskiego zwane cewnikami pig-tail lub double J. TYpowo cewniki te są przeznaczone do utrzymywania przez okres do 8 tyg., niektóre są specjalnie teflonowoane lub silikonowane co wg producenta umożliwia ich dłuzsze utrzymywanie w drogach moczowych (3 miesiące i dłużej). Obecność cewników double J usposoabia do zakażeń, w tym P. aeruginosa, nie w takim jednak stopniu jak cewników wychodzących za zewnątrz. Leczenie zwężeń przypęcherowych cewnikami podwójnie zagiętymi jest lekko eksperymentalne ale na pewno nie szkodzi. U dziecka powyżej roku znajdą się tacy którzy zalecą przeszczepienie moczowodów jak i tacy którz zalecą postawę całkowicie wyczekującą. Ja bym przy takij scyntygrafii przeszczepiał moczowody po wykluczeniu zastawki cewki tylnej i urodynamice. Ale próba z cewnikami doubl J wydaje mi się dopuszczalna, może być korzystna również jako przygotowanie do przeszczepienie (moczowody nieco obkurczą się i odzyskają perystaltykę.) W tej sytuacji jednak (cewniki wewnętrzene) próbowałbym zwalczyć Pseudomonasa - 10 dni dożylnego Fortum lub amikacyny, ewentualnie doustna ciprofloksacyna ( nie do końca sprawdzona u dzieci).
Pozdrawiam
MG

elwlos 

Wysłany: Wto 25 Paź, 2005 22:35   

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, jesteśmy właśnie po leczeniu antybiotykiem. W czwartek mamy zrobić kontrolny posiew i zobaczymy jakie będą wyniki.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, Ela

Odpowiedz do tematu