Uronef.pl
Serwis uronef.pl powstał z inicjatywy rodziców dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Naszym celem jest wspieranie, informowanie oraz propagowanie wiedzy o wadach i chorobach układu moczowego oraz możliwościach ich leczenia. Nie wchodzimy w kompetencje lekarzy, ale staramy się być uzupełnieniem i pomocą dla osób stykających się z chorobą układu moczowego dziecka. Jesteśmy miejscem niezależnym od ośrodków medycznych, natomiast wspierani wiedzą specjalistów działających non-profit dla naszych użytkowników.

Poprzedni temat «» Następny temat
refluks -bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji...
Autor Wiadomość
Nadinka 
refluks p-m

Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 11:58   refluks -bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji...

Witam ... bardzo prosze o pomoc w rozstrzygnięciu sprawy co do dalszych działan... moja córeczka 2 latka z biernym obustronnym refluksem pęcherzowo moczowodowym PODOBNO III I II STOPIEN (tak stwierdziła nefrolog i urolog ,inny urolog stwierdził ze z obu stron refluks ma stopien II) kto ma rację?:(
podaje wyniki mojej córeczki ur.15.07.2009r badania
zostały wykonane w maju tego roku . usg jamy brzusznej:nerki
prawidłowej wielkości i echogennosci bez zastoju i cech
złogowych.Widocznie światło ukm lewej nerki.Pęcherz moczowy miernie
wypełniony,prawidłowy.
CUM:bierny obustronny refluks pecherzowo-moczowodowy sięgający po stronie
prawej do nieco poszerzonego UKM ,po lewej do nieposzerzonego UKM.Po mikcji
zaleganie moczu cienujacego w pęcherzu,oraz układach zbiorczych.Na
ostatnim zdjęciu po mikcji widoczny podwójny zarys dolnego odcinka
prawego moczowodu-śródscienny podłużny fałd? zdwojenie dolnego odcinka
moczowodu?
Wyniki badan pracownianych:
morfologia:Hb-12,9g/dl, Htk-o,36
1/1,E-4,85t/1,L-13,29G/I,MCV-75fl,plt-422G/I
ELEKTROLITY:Na-140,K-4,35,Cl-107mmol/1 kREATYNINA_O,2 mg/dl
Bilirubina:0,24mg/dl Próby wątrobowe:AspAT-36U/I,AIAT-16U/I BCR:5,8 mg/1
Immunoforeza:IgG-7,13, IgM-O,09 IgA-0,43(N.)g/l
IgE całk.:<25IU/ml Mocz:odcz.kw,c.wł.1005, B-uj., C-uj., Ac-uj, L
1-3,Eśw.1-3,nabł.pł niel.
Powiew moczu jałowy.
Badania wykonane w szpitalu.Pierwsza konsultacja po wypisie ze szpitala
nefrolog -zalecenia furagin 3razy dzienie,pozniej o,5 na noc
Następnie konsultacja u urologa w czerwcu.Pan doktor bardzo mnie
skołował co do podejrzenie zdwojenia moczowodu -powiedział ze to taka
uroda.Pani nefrolog mówiła troche o tym inaczej.Powiedział ,że refluks nie jest wadą lecz urodą i jałowy refluks
nie szkodzi nerką(czytałam ,ze szkodzi dzieciom do lat 5 ze względu na
kruchosc nerek co jest prawdą?) oraz ze u większosci dzieci ustępuje
samoistnie z wiekiem,leczy sie jedynie zachowawczo po czym zaproponował
CYSTOSKOPIE -powiedział " BĘDZIE MIAŁA TO PANI Z GŁOWY" ,jeśli coś
bedzie nie tak zaproponował ze przy okazji badania oszczyknie defluxem.
decyzje czy zgadzam sie na to badanie pozostawia mnie. Jestem skołowana nie
wiem co zrobic by było najlepiej dla mojej córeczki.Skonsulotowałam również sprawę mailowo z dwoma urologami z Warszawy ( leczę córkę w POZNANIU) ,OBYDWAJ STWIERDZILI ,IŻ zlecili by badania izotopowe nerek.Zatelefonowałam do naszej pani urolog ,stwierdziła ,że oni takich badan nie zlecają ponieważ są zbyt drogie ;tylko w skarajnych przypadkach. Następnie udałam się do innego urologa w Poznaniu ,który stwierdził ,iż córka nie ma stopnia refluksów II/III lecz II/II ,że poszerzenie jest tak minimalne ,ze nie mozna tu mowic o III STOPNIU.Wykonał badanie usg po ktorym stwierdził,iż nerki są w bdb stanie,zalecił aby czekać conajmniej do ukonczenia przez mała 2,5 roku życia następnie powtórzyc cystografie mikcyjną ,jeśli refluks nie ustąpi pomyslimy co dalej.Powiedział ,że nie narażał by małej teraz na cystoskopie ,że jest pełen nadziei ,że ustąpi jej wada samoistnie.Jestem bardzo skołowana,dwóch lekarzy inne zalecenia.Szczerze wiadomo,że chciała bym uchronić mała przed cystoskopią i narkozą jesli to nie jest konieczne nie chce też zaniechaniem pogorszyc sytuacji..Jaką decyję mam podjąc? Bardzo
proszę panstwa o radę czy to badanie jest konieczne w tej sytuacji? czy można
poczekac ,leczyc zachowawczo .czy nie można wykonac jakiegos innego
badania mniej inwazyjnego? mam na mysli to,że badania jest wykonywane w
pełnej narkozie.Pewnie jestem nadopiekuńcza,panikuje;wiem ,że bywają gorsze sytuację,ale to moja jedynaczka ,oczko w głowie i sama ją wychowuje ,cały cięzar decyzji spoczywa na mnie .Czy nie powinno być zlecone jakies badanie oceniające
funkcje nerek ? Przypuszczam ze coreczka ma ten refluks od urodzenia ...(?)W życiu płodowym usg zawsze OK.
Czyli mogła miec wczesniej utajone zakazenia?MUSZE NADMIENIC ,ZE CORECZKA
DO UKONCZENIA ROKU ŻYCIA BYLA IDEALNIE ZDROWYM DZIECKIEM,choc od zawsze
martwiły mnie jej podkrązone oczy.PO SKONCZENIU ROCZKU W LIPCU 2010 BYŁ
EPIZOD WYMIOTÓW ,GORĄCZKI WYSOKIEJ NIE STWIERDZONO PRZYCZNY, PO TYM
STRACIŁA APETYT KTÓRY WCZESNIEJ BYL BARDZO DOBRY ,LECZ NIE CHOROWAŁA
DOPIERO W STYCZNIU 2011 ,WYSOKA GORĄCZKA BEZ PRZYCZNY,DZIECKO ZDROWIE
,PEDIATRA ZLECIŁ USG WBADANIA WYKAZŁO: nerka prawa oś.dł 55mm pola
nadnerczowe o prawidłowej echostrukturze.Nerka lewa .oś.dł 65mm obecnosc
moczu w układzie zbiorczym.kielichy 1,8mm,miedniczka 8*17mm-bez cech
nadcisnienia. Posiew moczu jałowy.-LECZ CÓRKA przed wykonanie posiewu
dostała antybiotyk.2 m-c pózniej w marcu wychodowano bakterie coli 10 4
cfu/ml leczona biseptolem w maju ostatni posiew w szpitalu przy okazji
badania cum ;posiew jałowy.Ostatni posiew powtórzylam w lipcu ,poniważ ogólne badnie moczu było niepokojące wkazywało na bakterie związki nitrowe dodatnie,bakterie dosc liczne -jednak posiew okazał się jałowy. Drodzy państwo wobec powyzszego czy
konieczna jest cystoskopia? czy mam czekac
i leczyc dziecko zachowawczo ?
nie chce zaszkodzic dziecku przez zaniechanie ale nie chce też nie zrobić
czegoś co by mogło przyczynic się do jej powrotu do zdrowia.Bardzo
proszę o radę ...
Zmartwiona mama 2 letniej Nadii
POZDRAWIAM

Nadinka 
refluks p-m

Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 14:15   

Drodzy rodzice,lekarze na forum... czy jest ktoś w stanie mi odpowiedziec? :( :sad:

reds 

Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 17:11   

Witam Cię Beatko na forum :-) nie umiem Ci pomóc w tej kwestii co powinnaś zrobić i jak postąpić :-| może powinnaś napisać do dr. Czyża lub dr. Martina email - dane są gdzieś na forum . Może jeszcze jedna konsultacja u urologa np. w Warszawie czy w Krakowie nie wiem gdzie jest Ci bliżej .
Pozdrawiam i życzę powodzenia . Zdrowia córci !

reds 

Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 17:18   

Jerzy Czyż
specjalista chirurgii i urologii dziecięcej
www.urolog-dzieciecy.pl
tel. 602 336 739

mikoin1 

Wysłany: Czw 04 Sie, 2011 11:19   

Beata , trudno sugerować wybór leczenia. Generalnie przy niskim stopniu refluksu najpierw podejmuje sie leczenie zachowawcze chyba ze są częste ZUMy. Ale bez kompleksowej diagnostyki( scyntygrafia) trudno podjąć decyzję. Najlepiej zasięgnij porady dobrego fachowca ( np. jednego z "naszych" forumowych lekarzy). Najważniejsze, ze córeczka została zdiagnozowana i na bieżąco śledzisz czy nie ma ZUMów ,bo to one najbardziej uszkadzają nerki .
Bedzie dobrze :-D

monia24 

Wysłany: Czw 04 Sie, 2011 20:21   

Witaj! Mniej inwazyjna od cystoskopii - bo nie wiąże się z cewnikowaniem - jest scyntygrafia, czyli badanie izotopowe. Dziecko w czasie badania otrzymuje dożylnie znacznik i potem "na żywo" obserwowana jest praca nerek i pęcherza moczowego. W przypadku mojej córeczki - miała wtedy niecałe trzy latka - to badanie wskazało prawdziwy problem. Szukano zdwojenia nerki lub wodonercza, a okazało się że jedna z nerek jest marska, a druga rozrosła się kompensacyjnie, aby filtracja przebiegała w 100% ( na usg jamy brzusznej, prawa nerka jest dwa razy mniejsza od lewej). Powód - refluks IV stopnia, stwierdzony później podczas cystoskopii. Córka miała kilka dni później wykonane ostrzykiwanie teflonem. Obecnie refluksu nie ma i w tym temacie mocno sie poprawiła ( nie ma zakażeń). Scyntygrafie wykonywałam w Warszawie w przychodni przy Centrum Zdrowia Dziecka, kosztowała 250 zł, ale uważam że było warto - zreszta obecnie powtarzamy ją co roku. Może warto ogólnie sprawdzić w ten sposób nerki, bo mozliwe, że jednak ten refluks niekorzystnie wpływa na nerki. Serdecznie pozdrawiam!

Nadinka 
refluks p-m

Wysłany: Pon 05 Wrz, 2011 09:08   

Dziękuje kochani za odpowiedzi...

fliper27

Wysłany: Sro 21 Wrz, 2011 11:48   

Nadinka napisał/a:
Dziękuje kochani za odpowiedzi...

witam ja mam podobny przypadek z moją 2 letnią córką, tylko u nas zakażenie pojawiło się tuz po porodzie, po wypisaniu ze szpitala zrobiliśmy komplet badań czyl cystografia (wykazała refluks II i II/III) izotopowe badanie nerek (scyntygrafia - nerki w 100% sprawne) i badanie urodynamiczne (z pęcherzem wszystko oki) po roku leczenia zachowawczego czyli furagin 0.5 na noc i zurawina dwa razy dziennie po pół tabletki, bez zakażeń od momentu porodu powtórzyliśmy zgodnie z zaleceniem nefrologa cystografie, niesttey refluks się nie cofnął i pozostał na tym samym poziomie, dostaliśmy skierowanie na ostrzykiwanie, ale jednocześnie zasięgałam informacji u urologa, konsultowałam decyzje nefrologa z urologiem w Warszawie - dr. Smigielski i dr Gastoły, kazali powtórzyć scyntygrafię bo najwazniejsze jest to czy z nerkami się coś dzieje, drugie badanie nerek wyszło też bardzo dobrze, decyzja na dzisiaj dalej leczenie furaginem i o ostrzykiwaniu narazie zapomnieliśmy, za rok mamy powtórzyć scyntygrafie a cystografie narazie sobie darować no chyba że w badaniu nerek cos wyjdzie nie tak. Ale jak narazie Mała rośnie czyje się dobrze, ma apetyt i brak zakażeń, robimy kontrolne badania moczu co 2-3 miesiące. Moim zdaniem scyntygrafia to podstawa przed ostrzykiwaniem koszt w warszawie prywatnie to około 350 zł, ale warto
pozdrawiam

mama Majki

mgajewska126
malgosia126

Wysłany: Sro 21 Wrz, 2011 12:08   

fliper27 napisał/a:
witam ja mam podobny przypadek z moją 2 letnią córką, tylko u nas zakażenie pojawiło się tuz po porodzie, po wypisaniu ze szpitala zrobiliśmy komplet badań czyl cystografia (wykazała refluks II i II/III) izotopowe badanie nerek (scyntygrafia - nerki w 100% sprawne) i badanie urodynamiczne (z pęcherzem wszystko oki) po roku leczenia zachowawczego czyli furagin 0.5 na noc i zurawina dwa razy dziennie po pół tabletki, bez zakażeń od momentu porodu powtórzyliśmy zgodnie z zaleceniem nefrologa cystografie, niesttey refluks się nie cofnął i pozostał na tym samym poziomie, dostaliśmy skierowanie na ostrzykiwanie, ale jednocześnie zasięgałam informacji u urologa, konsultowałam decyzje nefrologa z urologiem w Warszawie - dr. Smigielski i dr Gastoły, kazali powtórzyć scyntygrafię bo najwazniejsze jest to czy z nerkami się coś dzieje, drugie badanie nerek wyszło też bardzo dobrze, decyzja na dzisiaj dalej leczenie furaginem i o ostrzykiwaniu narazie zapomnieliśmy, za rok mamy powtórzyć scyntygrafie a cystografie narazie sobie darować no chyba że w badaniu nerek cos wyjdzie nie tak. Ale jak narazie Mała rośnie czyje się dobrze, ma apetyt i brak zakażeń, robimy kontrolne badania moczu co 2-3 miesiące. Moim zdaniem scyntygrafia to podstawa przed ostrzykiwaniem koszt w warszawie prywatnie to około 350 zł, ale warto
pozdrawiam

mama Majki

Witaj, pocieszę Cię, że u mojej córki refluks (takiego samego stopnia jak u Ciebie) ustąpił samoistnie po 3 latach.

Odpowiedz do tematu